Newsflash

Archiwalne FAQ grupy dyskusyjnej pl.rec.foto - nie aktualizowane.

 
Strona główna arrow FAQ arrow Inne arrow Czy można fotografować ludzi bez ich zgody?
Czy można fotografować ludzi bez ich zgody? Drukuj
Wpisał: Henry   

 

From: "Radoslaw Korniluk"
Subject: Re: robienie zdjec ludziom bez ich zgody


> Jak to jest w przypadku gdy robimy komus przypadkowe zdjecie np.: na
ulicy,
> na koncercie ? Czy aby zrobic komus takie zdjecie musimy miec na to zgode,
> nawet jesli nie bedziemy tego publikowac ?


Kwestia ta wiaze sie z prawem do prywatnosci.


Art. 23. kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964, Nr 16, poz. 93 ze zm.), bedacy
unormowaniem ogolnym, stanowi, ze "dobra osobiste czlowieka, jak w
szczegolnosci zdrowie, wolnosc, czesc, swoboda sumienia, nazwisko lub
pseudonim, WIZERUNEK, tajemnica korespondencji, nietykalnosc mieszkania,
tworczosc naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostaja
pod ochrona prawa cywilnego niezaleznie od ochrony przewidzianej w innych
przepisach".


Zgodnie z orzecznictwem sadowym (patrz: OSA 1997/7-8/43) wizerunek czlowieka
podlega ochronie niezaleznie od tego, czy wskutek posluzenia sie nim przez
osobe trzecie doszlo do naruszenia innych dobr osobistych (czci, dobrego
imienia itp).


Szczegolowo sprawe ochrony wizerunku reguluje natomiast Ustawa z dnia 4
lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz.
83 ze zm.).
W swoim artykule 81 stanowi ona, ze "ROZPOWSZECHNIANIE wizerunku wymaga
zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraznego zastrzezenia
zezwolenie nie jest wymagane, jezeli osoba ta otrzymala umowiona zapłate za
pozowanie".
Od tej zasady wprowadzone sa 2 wyjatki: nie wymaga zezwolenia
rozpowszechnianie wizerunku
1) osoby powszechnie znanej, jezeli wizerunek wykonano w zwiazku z
pelnieniem przez nia funkcji publicznych, w szczegolnosci politycznych,
spolecznych, zawodowych,
2) osoby stanowiacej jedynie SZCZEGOL CALOSCI takiej jak zgromadzenie,
krajobraz, publiczna impreza.


Wynika z tego, ze jedynie rozpowszechnianie fotografii, a wiec zgodnie z
definicja zawarta w art. 6 cyt. ustawy "publiczne udostepnianie utworu",
bedzie naruszeniem dobr osobistych osoby fotografowanej. Jednak nawet
"publiczne udostepnianie utworu" wlacznie z jego zwielokrotnieniem
(publikacja) nie bedzie stanowic naruszenia prawa, jezeli osoba
fotografowana bedzie ktos powszechnie znany (w trakcie wykonywania funkcji
publicznych), np. prezydent miasta, jak rowniez osoba nie bedaca samoistnym
obiektem fotografowania.


Dodam na koniec, ze zgodnie z art 83 w zwiazku z art. 78.1 uopaipp
fotografowany, ktorego prawo do ochrony wizerunku zostalo ZAGROZONE cudzym
dzialeniem [!!!], moze zadac zaniechania tego dzialania [a wiec zabronic
robienia sobie zdjecia], a w razie naruszenia swoich dobr osobistych, zadac
usuniecia skutkow naruszenia. W przypadku zawinionego naruszenia, Sad moze
takze przyznac takiej osobie pieniezne zadoscuczynienie.


Dla celow prywatnych w zasadzie mozna wiec fotografowac wszystkich, jednak
poniewaz granica pomiedzy takim wykorzystaniem zdjec a publicznym ich
udostepnieniem jest dosyc nieostra, jak rowniez biorac pod uwage, ze
fotografowany moze poczuc sie w niebezpieczenistwie (tak!) i nie byc pewien,
czy jego wizerunek bedzie rozpowszechniany czy nie, w NIEKTORYCH
okolicznosciach WYPADA a nawet oplaca spytac sie o zgode.


Radek

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2014 pl.rec.foto
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.